ԱՄՆ-ն իր ռազմավարական նավթային պաշարներից կսկսի օրական 1-1,5 միլիոն բարել նավթ բաց թողնել
ԱՄՆ-ն, որը խոստացել էր իր ռազմավարական նավթային պաշարներից 172 միլիոն բարել նավթ բաց թողնել՝ նավթի գները նվազեցնելու համար, որոնք կտրուկ աճել են ԱՄՆ- Իսրայելի և Իրանի միջև հակամարտության պատճառով, կսկսի օրական 1-1,5 միլիոն բարել բաց թողնել՝ ծավալը հասցնելով օրական 3 միլիոն բարելի, CERAWeek կոնֆերանսում ասել է էներգետիկայի նախարար Քրիս Ռայթը, հաղորդում է Reuters-ը։
Նա նշել է, որ Ասիան ամենաշատն է տուժել շուկայական անկայունությունից, և տարածաշրջանի վերամշակման գործարանների մատակարարումների ապահովումը Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի համար առաջնահերթություն է եղել։
«Մենք ցանկանում ենք նավթ մատակարարել ասիական վերամշակման գործարաններին և նվազագույնի հասցնել վերամշակման անկումը», - ասել է նախարարը։
Ըստ նրա՝ նավթի համաշխարհային գները բավականաչափ չեն բարձրացել պահանջարկի նվազման համար։
Իր հերթին, Bloomberg-ը հաղորդում է, որ Ռայթը հայտարարել է, որ Վենեսուելայի նավթի արտադրությունն այս տարվա սկզբին նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին առևանգելուց վեր աճել է օրական 200,000 բարելով և այժմ կազմում է գրեթե 900,000 բարել օրական։
Ըստ OPEC-ի՝ Վենեսուելայի նավթի արտադրությունը 2025 թվականի ընթացքում կգերազանցի օրական 900,000 բարելը։
CNBC-ին տված հարցազրույցում Ռայթը կասկածներ է հայտնել նավթի գների՝ մեկ բարելի համար 175 դոլարի հասնելու վերաբերյալ (կանխատեսումը մեջբերել է American Airlines-ը՝ նման զարգացումը անվանելով «խիստ անհավանական»։
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն այս հակամարտության մեջ է մտել «բարձր նավթի արդյունահանմամբ և արտասահմանյան գործընկերների հետ լավ հարաբերություններով։ Օրինակ՝ սաուդցիները հակամարտության սկսվելուց առաջ Մերձավոր Արևելքից դուրս պահեստավորել էին մոտ 100 միլիոն բարել նավթ։ Նրանք չգիտեին, որ հակամարտությունը կսկսվի, բայց հստակ տեսնում էին լարվածության աճը»։ Միևնույն ժամանակ, նախարարը նշել է, որ հաշվի առնելով, որ Հորմուզի նեղուցի փակումը խոչընդոտում է օրական մոտ 15 միլիոն բարելի շուկա մուտք գործելուն, 100 միլիոն բարելը բավարար կլինի մոտավորապես յոթ օրվա համար։ Նա չբացառեց այն հնարավորությունը, որ ԱՄՆ-ն կարող է որոշել թողարկել լրացուցիչ SPR-ներ, բայց դա քիչ հավանական համարեց։