Թրամփի հայտարարություններից հետո նավթի գները կարող են կտրուկ աճել
Նավթի գները կարող են կտրուկ աճել ԱՄՆ-Իրան խաղաղ բանակցությունների խափանման և Հորմուզի նեղուցի հնարավոր շրջափակման պատճառով, որի մասին նախկինում հայտարարել էր ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը: Այս մասին հաղորդել է Financial Times-ը՝ հղում անելով ոլորտի վերլուծաբաններին:
Energy Aspects-ի շուկայական հետազոտությունների տնօրեն Ամրիտա Սենը հայտարարել է, որ կանխատեսում է, որ կիրակի երեկոյան առևտրի բացման ժամանակ գները կտրուկ կբարձրանան, եթե ԱՄՆ-ն իրականացնի նեղուցի շրջափակում, ինչը կխանգարի իրանական նավթի մուտքը շուկա: Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն մինչ այժմ թույլատրել է Իսլամական Հանրապետությանն արտահանել նավթ և նավթամթերք և նույնիսկ մեղմացրել է երկրի նավթի նկատմամբ պատժամիջոցները, քանի որ կենտրոնացել է էներգակիրների գների պահպանման վրա: «Սակայն եթե իրական շրջափակում տեղի ունենա, դա նշանակում է, որ օրական 1.5-1.7 միլիոն բարել նավթ կկանգնեցվի՝ բացի այն օրական ավելի քան 10 միլիոն բարելից, որոնց մուտքը շուկա արդեն արգելափակված է», - ասել է նա: Rystad Energy-ի վերլուծաբան Խորխե Լեոնը կանխատեսել է, որ կիրակի երեկոյան առևտրի վերսկսումից հետո նավթի գները կբարձրանան մեկ բարելի համար 110 դոլարից բարձր: Նա որպես հիմնական գործոն նշել է երկարատև հրադադարի կտրուկ նվազման հավանականությունը։