Օրբանի կուսակցությունը պարտություն է կրել Հունգարիայի ընտրություններում
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանն ընդունել է իր պարտությունը կիրակի երեկոյան կայացած խորհրդարանական ընտրություններում:
Օրբանը շնորհավորել է ընդդիմադիր «Տիզա» կուսակցության առաջնորդ Փեթեր Մագյարին հաղթանակի կապակցությամբ։
Քվեաթերթիկների 60%-ի հաշվարկից հետո «Տիզան» ունի 136 տեղ 199 տեղանոց խորհրդարանում: Օրբանի «Ֆիդես» կուսակցությունը կարող է ակնկալել 56 տեղ։
Մագյարը ծնվել է 1981 թվականի մարտի 16-ին Բուդապեշտում: Նա սովորել է Բեռլինի Հումբոլդտի համալսարանում՝ ԵՄ «Էրազմուս» ուսանողների և դասախոսների փոխանակման ծրագրի շրջանակներում։
2004 թվականին նա ավարտել է Բուդապեշտի Պազմանի կաթոլիկ համալսարանը՝ ստանալով իրավաբանական կրթություն, որից հետո աշխատել է Հունգարիայի Սահմանադրական դատարանում։
2002-ից մինչև 2024 թվականը Մագյարը եղել է «Ֆիդես»-ի անդամ, որի արդյունքում զբաղեցրել է պաշտոններ Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարարությունում և վարչապետի աշխատակազմում, ի թիվս այլոց։ Նրա նախկին կինը՝ Յուդիտ Վարգեն, որի հետ նա ամուսնացած է եղել 2006-ից 2023 թվականներին, եղել է արդարադատության նախարար, սակայն ստիպված է եղել հրաժարական տալ 2024 թվականին՝ մանկատան փոխտնօրենի ներման հետ կապված սկանդալի պատճառով, որը մեղադրվել էր մանկապղծության մեջ։ Դրանից հետո Մագյարը մեղադրել է Ֆիդեշին կոռուպցիայի մեջ և միացել ընդդիմությանը։
Մագյարի մեծ հորեղբայրը Ֆերենց Մադլն է, որը 2000-ից 2005 թվականներին զբաղեցրել է Հունգարիայի նախագահի պաշտոնը։
«Տիսա» կուսակցության առաջնորդը խոստանում է կոշտ միջոցներ ձեռնարկել կոռուպցիայի դեմ պայքարի, առողջապահական համակարգի բարեփոխման և ռուսական էներգիայից կախվածությունը վերացնելու համար մինչև 2035 թվականը։ «Սա չի նշանակում, որ մենք չենք գնի Ռուսաստանից. դա նշանակում է, որ մենք կգնենք ամենաէժան և անվտանգ ռեսուրսները։ Այսպիսով, էներգետիկ ճգնաժամի դեպքում մենք կունենանք բազմաթիվ տարբերակներ Հունգարիայի կարիքները բավարարելու համար», - ասել է Մագյարը։