Չինական լցանավն անցել է Հորմուզի նեղուցով՝ չնայած ԱՄՆ-ի շրջափակմանը
Չինաստանի հետ կապված Rich Starry լցանավն անցել է Հորմուզի նեղուցով՝ չնայած ծովային շրջափակմանը, հաղորդում են Bloomberg-ը և Reuters-ը՝ հղում անելով նավերի հետևման ծառայության՝ MarineTraffic-ի, ինչպես նաև Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի խմբի (LSEG) հետազոտական բաժնի և Kpler վերլուծական ընկերության տվյալներին։
Այս լցանավը նախկինում հայտնի էր՝ որպես Full Star: 2023 թվականին այն ավելացվել է պատժամիջոցների ցանկում՝ Թեհրանին էներգետիկ պատժամիջոցներից խուսափելուն օգնելու համար, հաղորդում է Bloomberg-ը։
Գործակալությունը նշում է, որ սա նավի երկրորդ փորձն է՝ լքել Պարսից ծոցը վերջին 24 ժամվա ընթացքում: Երբ ԱՄՆ-ի շրջափակումն ուժի մեջ մտավ, այն ուղևորվում էր դեպի իրանական Քեշմ կղզու մոտ գտնվող նեղ ջրանցք: Այնուհետև այն շրջվել է և մի քանի ժամ անց կրկին սկսել շարժվել՝ ազդանշան տալով, որ իր սեփականատերը և անձնակազմը չինացի են: MarineTraffic-ի տվյալներով՝ լցանավը կրում է Մալավիի դրոշը, բայց այդ երկրի իշխանությունները հայտարարել են, որ չունեն նավերի պաշտոնական գրանցամատյան։
Մեկ այլ նավ՝ «Էլփիսը», Օմանի ծոց է մտել Հորմուզի նեղուցով՝ ԱՄՆ-ի կողմից շրջափակման սկսվելուն զուգահեռ։ Kpler և Vortexa հետևողական համակարգերի համաձայն՝ նավը կանգ է առել իրանական նավահանգստում՝ նախքան Հորմուզի նեղուցով անցնելու փորձը, հաղորդում է Bloomberg-ը։
ԱՄՆ-ի և Իրանի պատվիրակությունների միջև բանակցությունների անավարտ ավարտից հետո Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերը «կսկսեն արգելափակել Հորմուզի նեղուցով մուտք գործել կամ դուրս գալ փորձող բոլոր նավերը»։ ԱՄՆ-ի կենտրոնական հրամանատարությունը հետագայում պարզաբանեց, որ կարգելափակի իրանական նավահանգիստներ ուղևորվող բոլոր նավերը։ Սակայն ԱՄՆ-ի հրամանատարությունը հայտարարեց, որ չի սահմանափակի Հորմուզի նեղուցով այլ երկրների նավահանգիստներ շարժվող տարանցիկ նավերի տեղաշարժը։