Մոսկվայի դատարանը դերասան Արթուր Սմոլյանինովին (որը Ռուսաստանում ճանաչվել է որպես օտարերկրյա գործակալ և ներառված է «Ռոսֆինմոնիտորինգի» ահաբեկիչների և ծայրահեղականների ցուցակում) հեռակա կարգով դատապարտել է 8 տարվա ազատազրկման ընդհանուր ռեժիմի ուղղիչ գաղութում՝ Ռուսաստանի զինված ուժերի մասին կեղծ լուրեր տարածելու համար, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Միևնույն ժամանակ, դատարանը դերասանին արգելել է 4 տարով կառավարել առցանց կայքեր։
«Իզվեստիա» թերթի փոխանցմամբ՝ դատախազությունը դերասանի համար պահանջել էր 9 տարի 10 ամսվա ազատազրկում և 5 տարվա արգելք կայքեր կառավարելու համար։
Սմոլյանինովն օտարերկրյա գործակալ է ճանաչվել 2023 թվականի հունվարին։ Նույն թվականի մայիսին նա ընդգրկվել է ահաբեկիչների և ծայրահեղականների ցուցակում։
Դերասանի դեմ քրեական հետաքննությունը սկսվել է 2023 թվականի հունվարի 16-ին։ 2024 թվականի հոկտեմբերին Մոսկվայի Բասմանի դատարանը նրան հեռակա կարգով ձերբակալելու որոշում է կայացրել։
Միաժամանակ նա հայտարարվել է դաշնային, ապա միջազգային հետախուզման ցուցակներում։ Նրա ունեցվածքը առգրավվել է։