Ռուսաստանն «Աբինսկ» բեռնանավով ուկրաինական ցորեն է մատակարարել Իսրայելին
Ապրիլի 16-ին, հինգշաբթի օրը, Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարը հաղորդագրություն է ուղարկել իր ուկրաինացի գործընկեր Անդրեյ Սիբիհային՝ տեղեկացնելով, որ անհնար է ռուսական «Աբինսկ» բեռնատար նավը Հայֆայի նավահանգստում կալանավորել, քանի որ նավն արդեն լքել էր նավահանգիստը։ Այս մասին իր բլոգում հայտնել է Իսրայելի «12-րդ ալիք»-ի և «Աքսիոս»-ի լրագրող Բարակ Ռավիդը։
Ռավիդի խոսքով՝ Սաարը ափսոսանք է հայտնել, որ Ուկրաինայի հարցումը ուշացել է։ Սակայն Ռավիդը նշում է, որ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունը նավի ժամանման մասին տեղյակ է եղել նավահանգստում նրա ժամանումից երկու շաբաթ առաջ։
Խոսքը վերաբերում է ռուսական բեռնատար նավին, որը, ըստ ուկրաինական կողմի, Հայֆա է հասցրել Ուկրաինայի օկուպացված տարածքներից արտահանված ավելի քան 43,000 տոննա ցորեն։
Մարտին ուկրաինական հետախուզությունը հետևել է նավի՝ Սև ծովից դուրս գալու նախապատրաստական աշխատանքներին և նյութերը փոխանցել է Ուկրաինայի գլխավոր դատախազությանը։ Ապրիլի 8-ին Ուկրաինայի դատարանն օրդեր է տվել բեռնատար նավը կալանավորելու համար։
Մարտի 27-ին Իսրայելում Ուկրաինայի դեսպան Եվգենի Կորնիյչուկը հանդիպել է Երուսաղեմում Արտաքին գործերի նախարարության ղեկավարության հետ, հանձնել հավաքված տվյալները և զգուշացրել, որ նավի մուտքը Իսրայելի նավահանգիստ կհամարվի պատժամիջոցների խախտում: Նավի՝ Հայֆայի նավահանգիստ մուտք գործելուց հետո Ուկրաինայի գլխավոր դատախազը հանդիպել է Կիևում Իսրայելի դեսպան Միխայիլ Բրոդսկու հետ և փոխանցել միջազգային իրավական օգնության և բեռնատարի կալանման պաշտոնական խնդրանքը։
Ապրիլի 15-ին բեռնատարը լքել է Հայֆայի նավահանգիստը: Հանրային հասանելի AIS հետևորդների համաձայն՝ նավը ուղևորվում է դեպի Դարդանելի նեղուց։
Իսրայելի իշխանությունները պաշտոնապես չեն հայտարարել, թե արդյոք բեռնաթափումը տեղի է ունեցել, սակայն անուղղակի ապացույցները, այդ թվում՝ նավի ակոսը, ենթադրում են, որ այն լքել է Հայֆան՝ հավանաբար առանց հացահատիկի իր բեռի։