Եվրոպական Միության գլխավոր դիվանագետ Կայա Կալասը մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ ԵՄ 26 երկրների միջև կա «ընդհանուր տրամադրություն»՝ Վրաստանի դեմ միջոցներ ձեռնարկելու համար, բայց մեկ անդամ պետություն արգելափակում է դրանք։
«Եթե հարցնում եք ընդհանուր տրամադրության մասին, ապա կարող եմ պատասխանել՝ այո, կա ընդհանուր տրամադրություն։ Երբ մենք պնդում էինք պատժամիջոցների կիրառման վրա, օրինակ, ընդդիմության կամ ազատ լրատվամիջոցների դեմ գործողություններ կատարողների նկատմամբ, մենք ունեինք 26 «կողմ» և 1 «դեմ» երկիր։ Հիմա վերջին իրադարձությունների հարցը՝ արդյոք դրանք նոր խթան կբերեն, չեմ կարող առաջ անցնել։ Բայց կտեսնենք», - ասել է նա, երբ հարցրել են, թե արդյոք ԵՄ-ում կա տրամադրություն՝ Վրաստանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու համար։
Վրաստանի և Եվրոմիության միջև հարաբերությունները վատթարացան, երբ Վրաստանի խորհրդարանը 2024 թվականի մայիսին ընդունեց օտարերկրյա գործակալների մասին օրենք: 2024 թվականի նոյեմբերի 28-ին Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարեց մինչև 2028 թվականը երկրի ԵՄ անդամակցության բանակցությունների քննարկումը կասեցնելու որոշման մասին: ԵՄ երկրները, իրենց հերթին, քննադատել են Վրաստանի կառավարության քաղաքականությունը՝ պնդելով, որ Թբիլիսին հետ է մղում ժողովրդավարությունը և օգտագործում հակաարևմտյան հռետորաբանություն: