«ԱՄՆ-ն կշարունակի տնտեսական ճնշում գործադրել Իրանի վրա». Բեսենթ
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հայտարարել է, որ Վաշինգթոնը կշարունակի Իրանի վրա առավելագույն տնտեսական ճնշում գործադրել։
«ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը կշարունակի առավելագույն ճնշում գործադրել «Տնտեսական կատաղություն» արշավի շրջանակում՝ համակարգված կերպով նվազեցնելու Թեհրանի կարողությունը միջոցներ ստեղծելու, տեղափոխելու և երկիր վերադարձնելու ուղղությամբ»,- գրել է Բեսենթը՝ X սոցիալական ցանցում։
Նա նշել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը կշարունակեն իրանական նավահանգիստների շրջափակումը։ «Իրանի ծովային առևտրի սահմանափակումն անմիջականորեն ազդում է ռեժիմի եկամտի հիմնական աղբյուրների վրա»,- նշել է նախարարը։
«Ցանկացած անձ կամ նավ, որը նպաստում է այս հոսքերին գաղտնի առևտրի և ֆինանսավորման միջոցով, ռիսկի է դիմում ենթարկվելու ԱՄՆ պատժամիջոցներին»,- հավելել է նա։