«Հայաստանը մի շարք անբարյացակամ քայլեր է ձեռնարկել». Շոյգու
Վերջերս Հայաստանի իշխանությունները մի շարք քայլեր են ձեռնարկել, որոնք չեն համապատասխանում Ռուսաստանի հետ համագործակցության ոգուն, ասել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն։
«Մեր այսօրվա հանդիպման հիմնական թեման կլինի Հայաստանի Հանրապետության հետ հարաբերությունները։ Գաղտնիք չէ, որ այս երկրի ղեկավարությունը վերջերս մի շարք քայլեր է ձեռնարկել, որոնք չեն համապատասխանում Ռուսաստանի Դաշնության հետ դաշնակցային հարաբերությունների ոգուն», - ասել է Շոյգուն Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի աշխատանքային խմբի նիստում։ Նա հիշեցրել է, որ դեռևս 2025 թվականի գարնանը Հայաստանի՝ Եվրոմիությանը միանալու ուղղությունը օրենսդրորեն հաստատվել է։ Ավելին, նշել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը, Հայաստանը միջազգային հարթակներում պարբերաբար համաձայնվում է ԵՄ դիրքորոշմանը։
«Եվրոմիության հետ մերձեցման շրջանակներում ակտիվ աշխատանք է տարվում ստանդարտների և կանոնակարգերի միասնականացման, ինչպես նաև մաքսային և առևտրային ռեժիմների համաժամեցման ուղղությամբ, որոնք կարող են չհամապատասխանել ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում Հայաստանի պարտավորություններին»,- հավելել է Շոյգուն։ Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանի նկատմամբ անբարյացակամ մի շարք պետություններ 2025-2026 թվականներին դարձել են Հայաստանի ռազմավարական գործընկերներ։ Նրանց հետ համաձայնագրերը ենթադրում են նաև անվտանգության ոլորտում համագործակցության խորացում։
«Վերջին տարիներին Հայաստանի ղեկավարությունը ձեռնարկել է մի շարք ակնհայտ անբարյացակամ բնույթի գործողություններ։ Հենց այսպես էլ մենք դիտարկում ենք Միջազգային քրեական դատարանին անդամակցելը և Ռուսաստանի քաղաքացիների արտահանձնումը երրորդ երկրներ», - նշել է Շոյգուն։