Հինգ երկիր արգելափակել է Ուկրաինային օգնություն տրամադրելու ծրագիրը
Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Իսպանիան, Իտալիան և Կանադան արգելափակել են ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների կողմից ՀՆԱ-ի տարեկան 0.25%-ը Ուկրաինային ռազմական օգնությանը հատկացնելու առաջարկը, հաղորդում է The Telegraph-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Այս շաբաթ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյութեն հայտարարել է, որ ծրագիրը չի իրականացվի, քանի որ այն բավարար աջակցություն չի ստացել։ Ռյութեն նշել է, որ հույս ունի վավերացնելու առաջարկն Անկարայում կայանալիք դաշինքի տարեկան գագաթնաժողովում։ Հրատարակության աղբյուրների համաձայն՝ ՆԱՏՕ-ի առնվազն յոթ անդամ պետություն, որոնք արդեն ՀՆԱ-ի ավելի քան 0.25%-ն են ծախսում Ուկրաինային ռազմական օգնության վրա, իրենց աջակցությունն են հայտնել ծրագրին։ Սակայն դաշինքի կողմից ընդունված ցանկացած առաջարկ պահանջում է բոլոր անդամ պետությունների միաձայն աջակցությունը։
«Նրանք այդքան էլ ոգևորված չեն այդ գաղափարով», - ասել է աղբյուրը՝ հղում անելով Մեծ Բրիտանիային, Ֆրանսիային, Իսպանիային, Իտալիային և Կանադային։
Հրապարակումը հավելել է, որ Մեծ Բրիտանիայի ռազմական ներդրումը Ուկրաինային երրորդ ամենամեծն է՝ ԱՄՆ-ից և Գերմանիայից հետո։ Սակայն այն չի հասնում ՀՆԱ-ի 0.25%-ին։ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քեյր Սթարմերը նախկինում խոստացել էր տարեկան առնվազն 3 միլիարդ ֆունտ սթերլինգ՝ ՀՆԱ-ի մոտավորապես 0.1%-ը, տրամադրել կանխատեսելի ապագայում։ Միևնույն ժամանակ, Ֆրանսիան, Իսպանիան, Իտալիան և Կանադան ֆինանսական ներդրումների առումով հետ են մնում իրենց շատ փոքր դաշնակիցներից։
Կիլի ինստիտուտի կողմից կազմված տվյալների համաձայն՝ Նիդերլանդները, Լեհաստանը, ինչպես նաև Սկանդինավյան և Բալթյան երկրները տրամադրում են ՀՆԱ-ի 0.25%-ի կամ ավելիի չափով օգնություն։
Լրագրողները հավելել են, որ այս շաբաթվա սկզբին Շվեդիայում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից առաջ Շվեդիայի վարչապետ Ուլֆ Քրիստերսոնը կոչ է արել դաշնակիցներին ավելացնել իրենց աջակցությունը Ուկրաինային։