ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը ABC News-ի հետ զրույցում ենթադրել է, որ Վաշինգթոնը կարող է մասնակցել Իրանի ենթակառուցվածքների վերականգնմանը, որոնք ոչնչացվել են հակամարտության ընթացքում:
«Գիտեք, նրանք խոսում են մեկ տրիլիոն դոլարի մասին, և հնարավոր է՝ ավելի։ Այնպես որ, մենք, հավանաբար, կմասնակցենք վերականգնմանը, կօգնենք վերականգնմանը», - ընդգծել է Սպիտակ տան ղեկավարը։
Լրագրողը հարցրել է, թե արդյոք սա նման կլինի Մարշալի պլանին, որը նախատեսում էր ԱՄՆ-ի օգնությունը եվրոպական երկրներին Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո։ Թրամփը դրական պատասխան է տվել՝ հավելելով, որ ԱՄՆ-ն կստանա Իրանի նավթի կեսը։
Ավելի վաղ Թրամփը սպառնացել էր Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին, որ ինքը մենակ կմնա Իրանի դեմ, եթե չդադարեցնի Իսլամական Հանրապետության վրա հարձակումները։ Նա ասել է, որ հինգ երկրներ խնդրել են իրեն ճնշում գործադրել Նեթանյահուի վրա։