«Ալ Արաբիան» հրապարակել է ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև փոխըմբռնման հուշագրի տեքստը։ Այն ներկայացնում ենք ստորև.
1. Իրանը և ԱՄՆ-ն, ինչպես նաև շարունակվող պատերազմում նրանց դաշնակիցները, այս փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման հետ միաժամանակ հայտարարում են բոլոր ճակատներում, այդ թվում՝ Լիբանանում, ռազմական գործողությունների անհապաղ և մշտական դադարեցման մասին և պարտավորվում են չձեռնարկել որևէ թշնամական գործողություն միմյանց դեմ և զերծ մնալ ուժի սպառնալիքից կամ կիրառումից։
2. Իրանը և ԱՄՆ-ն պարտավորվում են հարգել միմյանց ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը և չմիջամտել միմյանց ներքին գործերին։
3. Երկու կողմերն էլ պարտավորվում են բանակցել առավելագույնը 60 օր (փոխադարձ համաձայնությամբ երկարաձգման հնարավորությամբ)՝ վերջնական համաձայնության հասնելու համար։
4. Այս փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումից անմիջապես հետո ԱՄՆ-ն կվերացնի ծովային շրջափակումը և կդադարեցնի նավագնացության ցանկացած միջամտություն կամ խոչընդոտ, և առավելագույնը 30 օրվա ընթացքում կվերականգնի ծովային լիարժեք երթևեկությունը։ Նավերի ծավալները պետք է համապատասխանեն պատերազմից առաջ եղած մակարդակին։
5. ԱՄՆ-ն նաև պարտավորվում է վերջնական համաձայնագրից հետո 30 օրվա ընթացքում դուրս բերել իր ուժերը հարակից տարածքներից։
6. Իրանը նաև անհրաժեշտ միջոցներ կձեռնարկի փաստաթղթի ստորագրումից անմիջապես հետո՝ Պարսից ծոցում և Օմանի ծովում առևտրային նավագնացությունը վերսկսելու և այն նախապատերազմյան մակարդակին վերադարձնելու համար 30 օրվա ընթացքում՝ տեխնիկական խոչընդոտների վերացման և ականազերծման պայմանով։
7. Միացյալ Նահանգները, իր տարածաշրջանային գործընկերների հետ համատեղ, կմշակի Իրանի տնտեսության վերականգնման և զարգացման համապարփակ ծրագիր, որի համար երաշխավորված կլինի առնվազն 300 միլիարդ դոլարի ֆինանսավորում։
8. Այս ծրագրի իրականացման մեխանիզմը կմշակվի վերջնական համաձայնագրի հետ միաժամանակ՝ 60 օրվա ընթացքում։
9. Միացյալ Նահանգները պարտավորվում է չեղարկել Իրանի դեմ գործող բոլոր պատժամիջոցները, ներառյալ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի և Միջազգային ատոմային էներգիայի գործակալության կառավարիչների խորհրդի բանաձևերը, ինչպես նաև բոլոր միակողմանի պատժամիջոցները (առաջնային և երկրորդային)՝ համաձայնեցված ժամանակացույցի։ Իրանը ընդգծում է, որ երբեք չի ձգտի միջուկային զենք մշակել։
10. Կողմերը համաձայն են, որ հարստացված նյութի կարգավիճակը և այլ համաձայնեցված միջուկային հարցերը լիովին կլուծվեն վերջնական համաձայնագրում։
Մինչև վերջնական համաձայնության հասնելը, ստատուս քվոն կպահպանվի. Իրանը կպահպանի իր միջուկային ծրագիրը ներկայիս վիճակում, և Միացյալ Նահանգները չի կիրառի նոր պատժամիջոցներ կամ չի ամրապնդի իր ռազմական ներկայությունը տարածաշրջանում։
11. Միացյալ Նահանգները պարտավորվում է փաստաթղթի ստորագրումից անմիջապես հետո տրամադրել իրանական հում նավթի, նավթաքիմիական արտադրանքի և դրանց հետ կապված ծառայությունների (բանկային, ապահովագրական, տրանսպորտային և այլն) արտահանման համար անհրաժեշտ լիցենզիաները։
12. Միացյալ Նահանգները նաև պարտավորվում է բանակցությունների ընթացքում ապասառեցնել և լիովին հասանելի դարձնել իրանական բոլոր սառեցված ակտիվներն ու գույքը։
13. Այս ֆինանսական միջոցները կտրամադրվեն Իրանի Կենտրոնական բանկին և հասանելի կլինեն ցանկացած պայմանավորված վճարումների համար, և Միացյալ Նահանգները կտրամադրի անհրաժեշտ լիցենզիաները։
14. Կողմերը համաձայնվում են ստեղծել մեխանիզմ՝ համաձայնագրի կատարումը և ապագա պարտավորությունները վերահսկելու համար։
Այս փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումից և առանձին դրույթների կատարման երաշխիքներ ստանալուց հետո կշարունակվեն վերջնական համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները։