Իրանը, ԱՄՆ-ն և Լիբանանը կստեղծեն համատեղ կոմիտե՝ հրադադարի պահպանման համար
Թեհրանը, Վաշինգթոնը և Բեյրութը մտադիր են ստեղծել եռակողմ աշխատանքային խումբ՝ Լիբանանում հրադադարի պահպանման համար, ասել է Իսլամական Հանրապետության մեջլիսի (խորհրդարան) նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը։
«Կստեղծվի Իրանի, ԱՄՆ-ի և Լիբանանի համատեղ կոմիտե՝ Լիբանանի պետական ինքնիշխանությունն ապահովելու համար։ Մեր երկրի դեսպանը նույնպես մեր ներկայացուցիչը կլինի այս կոմիտեում», - ասել է նա Իրանի պետական հեռարձակողին տված հարցազրույցում։
Այս ամսվա սկզբին Վաշինգթոնը և Թեհրանն ստորագրեցին փոխըմբռնման հուշագիր, որը կոչ էր անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները բոլոր ճակատներում, այդ թվում՝ Լիբանանում։ Հունիսի 21-ին Դոհայի և Իսլամաբադի միջնորդությամբ Շվեյցարիայի Բյուրգենշտոկ քաղաքում տեղի ունեցան ԱՄՆ-Իրան բանակցություններ հուշագրի իրականացման վերաբերյալ։