Հինգշաբթի, 02 հուլիսի, 2026 թ., 00:40
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր առաջին թռիչքն է իրականացրել նոր Air Force One-ով, որը նախկինում Կատարի կառավարության կողմից Միացյալ Նահանգներին նվիրաբերված Boeing 747-ի վերափոխված տարբերակ է։ Առաջին թռիչքը տեղի է ունեցել Սպիտակ տան՝ Միացյալ Նահանգների 250-ամյակին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու ժամանակ։
Մեկնելուց առաջ լրագրողների հետ զրույցում Թրամփը նշել է, որ Միացյալ Նահանգները չէր կարող ինքնուրույն կառուցել նման ինքնաթիռ՝ նախագծի բարձր արժեքի պատճառով։ Նա ասել է, որ Կատարը հոգացել է ծախսերը, և ինքնաթիռն ինքնին համարվում է իր դասի ամենաժամանակակից և թանկ մոդելներից մեկը։
Լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների համաձայն՝ ինքնաթիռի արժեքը գնահատվում է մոտավորապես 400 միլիոն դոլար։ Մատակարարումից հետո ինքնաթիռը վերազինվել է նախագահական պարտականությունների համար և պաշտոնապես գրանցվել է Փենթագոնում։
Նոր Air Force One-ը առանձնանում է թարմացված դիզայնով և ժամանակակից ինտերիերով՝ նախագահական տարբերանշաններով։ Դոնալդ Թրամփը, ինչպես սպասվում է, կօգտագործի ինքնաթիռը մինչև Boeing-ի կողմից նոր նախագահական ինքնաթիռների կառուցումն ու վերանորոգումը, որոնք, ինչպես սպասվում է, կփոխարինեն 1990-ականների սկզբից շահագործվող ինքնաթիռներին։