The Sun-ը հաղորդում է, որ Բրիտանական բանակի ամենամեծ ռազմական բազայից՝ Քեթերիք Գարիսոնից (Հյուսիսային Յորքշիր) 4 կմ հեռավորության վրա գտնվող քաղաքային աղբանոցում հայտնաբերվել են Պաշտպանության նախարարության գաղտնի փաստաթղթեր, որոնք պարունակում են զինվորական անձնակազմի անուններն ու կոչումները, զենքի պահեստավորման մասին տեղեկություններ և պահակախմբի հերթափոխի ժամանակացույցեր։
Թղթերը Քեթերիք Բրիջի վերամշակման կենտրոնի աղբամանում հայտնաբերել է անցորդը։ 2018, 2021 և 2023 թվականներով թվագրված փաստաթղթերը նաև պարունակում էին անվտանգության կանոնակարգերի և արտակարգ իրավիճակներին արձագանքման արձանագրությունների խախտումների մասին տեղեկություններ, այդ թվում՝ ռազմական տեխնիկայի գողության, բազայի պարագծի խախտումների և ճանապարհատրանսպորտային պատահարների հետ կապված միջադեպերի մասին տեղեկություններ։
Քեթերիք Գարիսոնում տեղակայված է մոտ 13,000 զինվորական։
Արքայական ռազմական ոստիկանությունը հետաքննություն է անցկացնում։ Ստվերային զինված ուժերի նախարար Մարկ Ֆրանսուան հայտարարել է, որ փաստաթղթերում առկա տեղեկատվությունը կարող էր «հնարավորինս արժեքավոր լինել թշնամական գործող անձանց համար»։ Բրիտանական բանակի խոսնակը հայտարարել է, որ նախնական տեղեկությունների համաձայն՝ փաստաթղթերը չեն պարունակում «զգայուն օպերատիվ պաշտպանության մասին տեղեկատվություն»։
Բրիտանական բանակի հետախուզության նախկին ավագ սպա, գնդապետ Ֆիլիպ Ինգրամը միջադեպը որակել է «անվտանգության լուրջ խախտում», որը ցույց է տալիս «վերահսկողության պակասը»։