Իսրայելի խորհրդարանում Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Օսմանյան կայսրության կողմից հայերի նկատմամբ բռնությունները որպես ցեղասպանություն ճանաչելու վերաբերյալ կարևորագույն քվեարկությունը կասեցվել է, կիրակի օրը հայտարարել է իսրայելցի պաշտոնյան։
Jerusalem News Syndicate-ը գրում է. «Քայլը տեղի է ունեցել դիվանագիտական նուրբ ժամանակահատվածում, երբ տարածաշրջանը կրկին բախվել է անկայունության՝ Իրանի հետ հրադադարի խզման պատճառով՝ Պարսից ծոցում նրա շարունակական հարձակումների պատճառով։ Այն նաև հաջորդել է անցյալ շաբաթ Թուրքիայում կայացած՝ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին, որի ժամանակ Անկարան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին դրդել էր ձեռք բերել ամերիկյան F-35 կործանիչներ։
Իսրայելի կաբինետն անցյալ ամիս միաձայն հաստատել էր բռնությունը՝ որպես ցեղասպանություն որակելու առաջարկը՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների արագ վատթարացման ֆոնին՝ Էրդողանի կողմից Իսրայելի դեմ սադրիչ բառամթերքի պատճառով, և Իսրայելի խորհրդարանում նախատեսված էր քվեարկություն՝ այդ քայլին վերջնական հաստատում տալու համար։
Իսրայելցի պաշտոնյան կիրակի օրը JNS-ին ասել է, որ քվեարկությունը կասեցվել է։
Քնեսեթը շաբաթվա վերջում պատրաստվում է ամառային արձակուրդի և նստաշրջան չի անցնի մինչև հոկտեմբերի 27-ի ազգային ընտրությունները։
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարի խոսնակը, ով անցյալ ամիս ներկայացրել էր առաջարկը կաբինետում, կիրակի օրը չի պատասխանել զանգերին կամ մեկնաբանությունների համար ուղարկված հաղորդագրություններին։
Անցյալում Իսրայելը ձեռնպահ է մնացել դարավոր բռնությունը պաշտոնապես ցեղասպանություն որակելուց, սակայն Թուրքիայի հետ հարաբերությունների անկման պատճառով այն շարունակել է այս քայլը կաբինետում։
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայերի նկատմամբ բռնությունը որակել է որպես ցեղասպանություն, սակայն մինչ օրս այս հարցի վերաբերյալ պաշտոնական քվեարկություն չի անցկացվել։
Թուրքիան, որը Իսրայելի ամենամեծ քննադատներից մեկն է եղել Ղազայի պատերազմի պատճառով, Իսրայելի կաբինետի քայլը անվանել է «քաղաքականապես դրդապատճառներով»։
Խորհրդարանական քվեարկությունը սառեցնելու որոշումը կարող է դիտվել որպես տարածաշրջանային անկայունության պայմաններում երկու երկրների միջև լարվածությունը նվազեցնելու միջազգային ջանքերի մի մաս։
Անցյալ ամիս Ադրբեջանը դատապարտեց Իսրայելի կաբինետի կողմից ճանաչումը և խրախուսեց կառավարությանը չեղարկել այդ քայլը։
Աշխարհիկ շիա մուսուլմանական երկիրը պատմական կապեր ունի ինչպես Թուրքիայի, այնպես էլ Իսրայելի հետ և վաղուց աշխատել է որպես իր երկու դաշնակիցների միջև միջնորդ։
Ադրբեջանի դիրքորոշումը և՛ նշանակալից է, և՛ զգայուն Իսրայելի համար, քանի որ Երուսաղեմն ու Բաքուն վաղուց ի վեր ձևավորել են ռազմավարական հարաբերություններ, որոնք արմատավորված են երկու ազգերի միջև դարավոր մտերմության մեջ, որը վերածվել է անվտանգության և էներգետիկայի հետ կապված ամուր ուշադրության։
Երեք տարի առաջ Ադրբեջանը պատմություն կերտեց՝ դառնալով առաջին շիա մուսուլմանական երկիրը, որը դեսպանատուն բացեց Իսրայելում՝ անտեսելով Իրանի կողմից բռնության սպառնալիքները և պահպանելով իր անսասան դաշինքը Իսրայելի հետ տարածաշրջանային պատերազմների այս ընթացքում»։