Երեքշաբթի, 14 հուլիսի, 2026 թ., 16:34
Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում Էբոլայի հետևանքով մայիսին վերջին, բռնկման սկզբից ի վեր, մահացել է առնվազն 719 մարդ, հայտնում են եվրոպական ԶԼՄ-ները:
Հուլիսի 12-ի դրությամբ հաստատվել է այս վիրուսով վարակման 1963 դեպք։ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը նշում է, որ մահացածների և հիվանդների իրական թիվը կարող է մի քանի անգամ ավելի բարձր լինել: «Մենք կարծում ենք, որ բռնկման մասշտաբն առնվազն 2-4 անգամ ավելի մեծ է, քան պաշտոնական տվյալները»,- նշել է ԱՀԿ առողջապահության ոլորտի արտակարգ իրավիճակների ծրագրի գործադիր տնօրեն Չիկվե Իհեքվեազուն:
Նա նաև ասել է, որ ԱՀԿ-ն ստանում է վիրուսի դեմ արդյունավետ պայքարի համար անհրաժեշտ ֆինանսավորման ընդամենը 40%-ը։