Երկուշաբթի, 20 հուլիսի, 2026 թ., 19:47
Երկուշաբթի օրը Քուվեյթի ողջ տարածքում ազդանշաններ են հնչել, երբ զինվորականները որսացել են հրթիռներ և անօդաչու թռչող սարքեր, հաղորդել են պետական ​​լրատվական գործակալությունը և Քուվեյթի բանակը: Բանակը հայտարարության մեջ նշել է, որ որսում է ներխուժող հրթիռներ և անօդաչու թռչող սարքեր:
Ներքին գործերի նախարարությունը հաղորդել է, որ տագնապի ազդանշանները կրկին հնչել են Բահրեյնում:
Ներքին գործերի նախարարությունը հաղորդել է, որ երկուշաբթի օրը սիրեններ են հնչել Բահրեյնում:
Ավելի վաղ Բահրեյնի պետական ​​հեռուստատեսությունը հաղորդել է, որ երկրի ՀՕՊ համակարգերն արձագանքել են Իսլամական Հանրապետության հարձակումներին:
Միևնույն ժամանակ, Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը պնդում է, որ հարվածել է ամերիկյան թիրախներին Բահրեյնում և Քուվեյթում:
Երկուշաբթի օրը Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտարարել է, որ հրթիռային և անօդաչու թռչող սարքերով հարվածներ է հասցրել Բահրեյնում և Քուվեյթում գտնվող՝ ԱՄՆ-ի ռազմական թիրախներին, այդ թվում՝ Բահրեյնի Ալ Սախիր ավիաբազային և Բին Սալման նավահանգստին, ինչպես նաև Քուվեյթի Արիֆջան ավիաբազային:
Հայտարարության մեջ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտարարել է, որ իր ռազմածովային հարվածները «Նասր 2» գործողության այսպես կոչված 23-րդ ալիքի մաս են կազմել և ներառել են հարձակումներ այն օբյեկտների վրա, որոնք, ըստ նրա, օգտագործվում են ամերիկյան անօդաչու թռչող սարքերի սպասարկման, ռազմածովային նավերի մարզման և հատուկ գործողությունների ուժերին աջակցելու համար:
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի պաշտոնյաները հայտարարել են, որ հարձակումները զգալի վնաս են հասցրել, և որ տարածաշրջանում ԱՄՆ ռազմական թիրախների դեմ գործողությունները կշարունակվեն։
Հայտարարության մեջ նաև մերժվել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի այն մեկնաբանությունները, որ Իրանի հրթիռներն ու անօդաչու թռչող սարքերը սպառվում են, հայտարարելով, որ Իրանը կշարունակի նման զենքեր արձակել այնքան ժամանակ, քանի դեռ հակամարտությունը շարունակվում է։