«Թրամփը կարող է այս շաբաթ նոր մաքսատուրքեր սահմանել 60 երկրներից ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ»․ #FT
8257
Երեքշաբթի, 21 հուլիսի, 2026 թ., 16:24
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարող է արդեն այս շաբաթ 10%-ից մինչև 12,5% չափով մաքսատուրքեր սահմանել 60 երկրից ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ, գրում է Financial Times-ը՝ հղում կատարելով իրազեկ աղբյուրներին։
Նոր միջոցները կարող են սահմանվել ուրբաթ օրը՝ ներմուծման մեծ մասի համար գործող 10 տոկոս մաքսատուրքի գործողության ժամկետի ավարտից հետո: Պաշտոնյաները Թրամփի համար հետագա գործողությունների մի քանի տարբերակ են պատրաստել, նշում է լրատվամիջոցը: Նոր սահմանափակումների իրավական հիմքը կարող է լինել հարկադիր աշխատանքի ենթադրյալ օգտագործման վերաբերյալ հետաքննությունը, որը սկսվել է մարտ ամսին՝ 1974 թվականի ԱՄՆ առևտրի մասին օրենքի 301-րդ բաժնի համաձայն: Այս ընթացակարգը թույլ կտա վարչակազմին շրջանցել Գերագույն դատարանի կողմից սահմանված սահմանափակումները՝ Թրամփի կողմից սահմանված ներմուծման մաքսատուրքերի չեղարկումից հետո: FT-ի տվյալներով՝ առաջին փուլում նոր սահմանափակումները, ամենայն հավանականությամբ, համադրելի կլինեն գործող 10 տոկոսանոց դրույքաչափի հետ։ Միաժամանակ վարչակազմը իրականացնում է առևտրային այլ հետաքննություններ, որոնք հետագայում կարող են թույլ տալ նրան ավելի բարձր մաքսատուրքեր սահմանել: