Ղազախստանը ստիպված է դադարեցնել նավթի առաքումները դեպի Նովոռոսիյսկի տերմինալ. #Bloomberg
Ղազախստանն ստիպված է դադարեցնել նավթի առաքումները դեպի Նովոռոսիյսկի մոտ գտնվող իր գլխավոր արտահանման տերմինալ՝ լցանավերի վրա մի շարք հարձակումների պատճառով, որոնք սպառնում են երկրի արտահանմանը, հաղորդում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Գործակալության աղբյուրների համաձայն՝ լցանավերի սեփականատերերի մտահոգությունները դեր են խաղացել. նրանք դժկամությամբ են իրենց նավերը բեռնման ուղարկել այս օբյեկտ։ Բեռնափոխադրումները պետք է դադարեցվեին հուլիսի 21-ից՝ երեքշաբթի օրվանից, բայց դեռևս հայտնի չէ, թե արդյոք դա իրականացվել է։ Նաև պարզ չէ, թե ինչ պայմաններում և երբ կարող է վերսկսվել նավթի արտահանումը։ Եթե ​​բեռնափոխադրումներն իսկապես դադարեցվեն մինչև այս շաբաթվա վերջ, Ղազախստանի նավթարտադրողներն ստիպված կլինեն համապատասխանաբար կրճատել արտադրությունը, բացատրել են գործակալության աղբյուրները։
Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումի (CPC) տերմինալը Ղազախստանի ամենամեծ նավթի բաշխման ուղին է. այն մշակում է վառելիքի արտահանման մոտ 80%-ը, որը համատեղ արտադրվում է միջազգային կորպորացիաների, ինչպիսիք են ExxonMobil Holdings-ը և Shell-ը, հետ։
Bloomberg-ը նշում է, որ Ղազախստանը նաև Եվրոպայի երկրորդ խոշորագույն նավթամատակարարն է. մատակարարման կրճատումը կարող է վնասել տարածաշրջանային վերամշակման գործարաններին այն ժամանակ, երբ նավթի շուկան արդեն ճգնաժամի մեջ է Մերձավոր Արևելքում պատերազմի վերջին սրման պատճառով։
Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումի (ԿԽԿ) ծովային տերմինալը երկու օր անընդմեջ (հուլիսի 19-ին և 20-ին) ենթարկվել է ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի հարձակմանը։ Հարվածվել են նավթատար լցանավեր, որից հետո դրանց բեռնումը դադարեցվել է։ Վերջին երկու շաբաթների ընթացքում ուկրաինական զինվորականները պարբերաբար հարձակվել են Ազովի և Սև ծովերում գտնվող նավերի վրա։ Հուլիսի 20-ի դրությամբ Ուկրաինայի անօդաչու համակարգերի ուժերի հրամանատար Ռոբերտ «Մադյար» Բրովդին հայտնել է ավելի քան 180 վնասված նավի մասին։