Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ հուլիսի կեսերին Բաքվում տեղի է ունեցել Ռուսաստանի և Գերմանիայի ներկայացուցիչների հանդիպում, որի մասին իր կառավարությունը տեղյակ չի եղել: Նա այս մասին հայտարարել է Բեռլինում՝ Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
Ալիևը պարզաբանել է, որ Գերմանիայից եկած պատվիրակներն Ադրբեջանի մայրաքաղաք են ժամանել հուլիսի 12-ին: Նրանք երկրում մնացել են մինչև հուլիսի 14-ը: Նույն օրը Մոսկվայից չվերթով ժամանել են Ռուսաստանի նախկին վարչապետ Վիկտոր Զուբկովը և քաղաքացիական հասարակության և մարդու իրավունքների նախագահական խորհրդի նախագահ Վալերի Ֆադեևը: «Նրանցից մեկը լքել է Ադրբեջանը հուլիսի 13-ին, մյուսը՝ հուլիսի 14-ին», - նշել է Ալիևը՝ առանց գերմանացի մասնակիցների անունները նշելու:
Նախագահը ընդգծել է, որ պաշտոնական Բաքուն որևէ տեղեկություն չունի բանակցությունների մասին. ո՛չ ռուսական, ո՛չ էլ գերմանական կողմը որևէ տեղեկություն չեն տրամադրել: Երկրի տարածքն օգտագործվել է հանդիպումը կազմակերպելու համար՝ առանց կառավարության իմացության: Ալիևը հայտարարել է, որ տեղյակ չէ միջադեպի մանրամասներից. Ադրբեջանի ներկայացուցիչները չեն մասնակցել բանակցություններին:
«Այնուամենայնիվ, թռիչքի տվյալները թույլ են տալիս ինձ եզրակացնելու, որ Բաքվում տեղի է ունեցել գաղտնի հանդիպում», - ընդգծեց նախագահը։
Ալիևը հավելել է, որ եթե նման շփումներն օգնեն դադարեցնել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմը, ապա Ադրբեջանը կարող է միայն աջակցել այդ ջանքերին։ «Մեր նպատակն է՝ հնարավորինս արագ դադարեցնել այս հակամարտությունը և վերականգնել խաղաղությունը տարածաշրջանում»,- եզրափակել է նա։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պաշտոնական այցով ժամանել է Բեռլին։ Նրա առաջիկա բանակցությունների թեմաները չեն բացահայտվել։