Կիևի մերձակայքում ռազմական ցուցահանդեսի վրա ռուսական հարձակման հետևանքով զոհերի թիվն աճել է
Հուլիսի 24-ին Կիևի մարզում պաշտպանական տեխնոլոգիաների ցուցահանդեսի վրա ռուսական հարվածի հետևանքով հիվանդանոցում մահացել է ևս մեկ զոհ, որի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 12-ի: Այս մասին Telegram-ում հայտնել է Ուկրաինայի գլխավոր դատախազությունը: «Հուլիսի 24-ին Կիևի մարզի վրա ռուսական հարվածի հետևանքով ծանր վիրավորված 20-ամյա տղամարդը մահացել է հիվանդանոցում: Բժիշկների ջանքերին չնայած՝ նրա կյանքը փրկել չի հաջողվել: Սա թշնամու հարվածից զոհերի թիվը հասցնում է 12-ի», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Հուլիսի 24-ի կեսօրին ռուսական ուժերը հրթիռային հարձակում են իրականացրել Կիևի մարզի վրա: Ավերվել է զենքի ցուցահանդես:
Սկզբում հաղորդվել էր, որ հարձակման հետևանքով զոհվել է 10 մարդ, վիրավորվել՝ մոտ 100-ը:
Այս միջադեպի կապակցությամբ հարուցվել է երկու քրեական գործ՝ Ուկրաինայի քրեական օրենսգրքի 438-րդ հոդվածի (պատերազմի օրենքների և սովորույթների խախտում) և 438-րդ հոդվածի 3-րդ մասի (պատերազմի օրենքների և սովորույթների խախտում) համաձայն: Ուկրաինայի քրեական օրենսգրքի 367-րդ հոդվածով (միջոցառման կազմակերպման և անցկացման ընթացքում ծառայողական պարտականությունների անպատշաճ կատարում, որը հանգեցրել է մարդկանց մահվան և այլ ծանր հետևանքների):
Ռազմաօդային ուժերի տվյալներով՝ Կիևի մարզում գտնվող վարժական հրապարակում ռուսական երկու բալիստիկ հրթիռներ են ընկել:
Կիևի մարզում զենքի ցուցահանդեսի կազմակերպիչ Վասիլ Գոնչարուկը կալանավորվել է: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 367-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (պաշտոնեական անփութություն, որը հանգեցրել է մարդկանց մահվան):