Նեթանյահուի հետ ընթրելուց հետո լիբանանցի բանկիրի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել
Լիբանանի գլխավոր դատախազ Ահմեդ Ռամի Ալ Հաջը կարգադրել է 30-օրյա հետախուզում հայտարարել լիբանանցի բանկիր Անտուան Սահնավիի նկատմամբ՝ Իսրայելի հետ համագործակցության և նրան բոյկոտելու մասին օրենքը խախտելու մեղադրանքով, հաղորդում է NNA-ը:
Դատախազի հայտարարության համաձայն՝ տեղեկատվության տեխնիկական բյուրոյի կողմից իրականացված վերլուծությունը հաստատել է, որ սոցիալական ցանցերում տարածված այն լուսանկարը, որտեղ Սահնավին նույն սեղանի շուրջ է գտնվում Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի հետ, իսկական է և չի ենթարկվել թվային խմբագրման կամ արհեստական բանականության միջոցով որևէ փոփոխության։
Ավելի վաղ լիբանանցի 20 փաստաբաններից բաղկացած խումբը միջնորդություն էր ներկայացրել գլխավոր դատախազություն՝ պահանջելով հետաքննություն սկսել Սահնավիի և Նեթանյահուի Վաշինգթոնում կայացած հանդիպման վերաբերյալ։ Բանկիրը մեղադրվում է Իսրայելի հետ համագործակցության, դավաճանության և պետական անվտանգության դեմ հանցագործություններ կատարելու մեջ։ Լիբանանի օրենքների համաձայն՝ 30 օրվա ժամկետի ավարտից հետո նյութերը կարող են փոխանցվել ռազմական դատարան՝ կալանքի օրդեր տրամադրելու հարցը քննարկելու համար։
Լիբանանում 1955 թվականին ընդունվել է Իսրայելի բոյկոտի մասին օրենք, որն արգելում է ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց՝ ուղղակիորեն կամ միջնորդների միջոցով, համաձայնագրեր կնքել և իրականացնել ցանկացած առևտրային, ֆինանսական կամ այլ գործարքներ Իսրայելի քաղաքացիների, ընկերությունների և հաստատությունների հետ։ Օրենքի խախտման համար կարող է սպառնալ մինչև տասը տարվա ազատազրկում։
2120:42
ԵՊՀ պրոֆեսորն ի՞նչ կապ ունի․ փաստաբանը բացահայտում է կաշառքի գործի զավեշտը
Անդրանիկ Թևանյանի և Արեգնազ Մանուկյանի վերաբերյալ քրեական վարույթն ուղարկվել է հսկող դատախազին
6419:06
«Հասարակության զարգացումն անհնար է, եթե ԱԺ-ում կարգադրություն են ստանում մեկ ուղեղային կենտրոնից»․ Կարեն Հեքիմյան
5918:42
«Կոպտորեն կանոնակարգի խախտում տեղի ունեցավ, և որոշում կայացվեց լքել նիստերի դահլիճը». Տիգրան Աբրահամյան (տեսանյութ)
7318:18
«Իրենց թվում է՝ ամեն խոսողից հետո պետք է վերևից մեկնաբանություններ անեն». Լևոն Քոչարյան (տեսանյութ)
7817:00
ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահների ընտրության քվեարկությունը տեղի կունենա վաղը
6916:54
«Մարդկային ինչ որակների կրող պետք է լինել, որ այդպիսի հարց տալ մարդու, ով ծնունդով Արցախից է». Հակոբ Բադալյան