Ջավա կղզու ափերի մոտ զբոսանավ է այրվում
Ինդոնեզիայի Ջավա կղզու ափերի մոտ հրդեհ է բռնկվել 271 մարդու տեղափոխող լաստանավ, հաղորդում է Associated Press-ը։
Առնվազն հինգ մարդ զոհվել է, իսկ առնվազն 41-ը անհետ կորած է։ Մոտակա նավերը օգնել են հարյուրավոր մարդկանց տարհանել այրվող «Մուտիարա Սենտոսա 2» լաստանավից։ Այն ուղևորներ էր տեղափոխում Սուրաբայայից դեպի Մակասար։ Սա հայտնի երթուղի է Ինդոնեզիայի բնակիչների համար, որը բաղկացած է մի քանի կղզիներից։ Նավի վրա եղել է 232 ուղևոր և 39 անձնակազմի անդամ։ Հրդեհը բռնկվել է վաղ առավոտյան։ Նավապետը կարողացել է ուղարկել աղետի ազդանշան, բայց կապը շուտով կորել է։
Իշխանությունները տեղեկացրել են մոտակա «Մերատուս նախագիծ 3» բեռնատար նավի անձնակազմին, սակայն այն չի կարողացել մոտենալ այրվող լաստանավին, քանի որ այն տեղափոխում էր դյուրավառ բեռ։
Ի վերջո, քարշակող նավը և մեկ այլ նավ կարողացել են մոտենալ լաստանավին և սկսել տարհանումը։ Հրդեհի պատճառը դեռևս պարզված չէ։