Աստղագետներն առաջին անգամ ջուր են հայտնաբերել Ծիր Կաթինի սև խոռոչի մոտակայքում
Աստղագետներն առաջին անգամ ջուր և փոշի են հայտնաբերել Ծիր Կաթինի կենտրոնում գտնվող գերզանգվածային սև խոռոչի՝ Աղեղնավոր A-ի անմիջական մոտակայքում: Այս մասին օգոստոսի 16-ին հայտնել է Live Science-ը։
«Աստղագետները փոշի և ջուր են հայտնաբերել Ծիր Կաթինի կենտրոնական սև խոռոչից՝ Աղեղնավոր A-ից զարմանալիորեն մոտ հեռավորության վրա, ինչը հազվագյուտ անմիջական պատկերացում է տալիս այն մասին, թե ինչպես կարող են զարգացած աստղերը իրենց պահել թշնամական միջավայրում»,- նշվում է հրատարակության մեջ։
Նյութը հայտնաբերվել է ծերացող IRS 3 աստղի շուրջ, որը գտնվում է սև անցքից մոտավորապես 0.55 լուսային տարի հեռավորության վրա: Աստղն աստիճանաբար կորցնում է նյութ, որի պատճառով իր շուրջն առաջացել է գազի և փոշու մեծ ամպ: Գիտնականները ջուր են հայտնաբերել այս ամպում։
Դիտարկումները կատարվել են James Webb տիեզերական աստղադիտակի միջոցով: Ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ նույնիսկ սև խոռոչի մոտ, որտեղ աստղերը ենթարկվում են ինտենսիվ ճառագայթման, ջուրը և փոշին կարող են պահպանվել: Գիտնականները գնահատում են, որ IRS 3-ը մոտավորապես վեց անգամ ավելի զանգվածեղ է, քան Արեգակը և մոտավորապես 72 միլիոն տարեկան է: Դրա լուսատվությունը մոտավորապես 60,000 անգամ մեծ է Արեգակի լուսատվության աստիճանից: