Երկուշաբթի օրը Bloomberg-ը հայտնել է, որ Նովոռոսիյսկի մոտակայքում՝ Սև ծովում, հունական նավթատարի վրա հարձակում է տեղի ունեցել։ «Հունական նավթատարի վրա հարձակում է տեղի ունեցել Սև ծովում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ գործակալության՝ հարձակումը տեղի է ունեցել կիրակի օրը՝ Կասպյան խողովակաշարերի կոնսորցիումի (CPC) տերմինալում բեռնվելուց հետո։
Ավելի վաղ Financial Times-ը, հղում անելով աղբյուրներին, հայտնել էր, որ Ուկրաինան դադարեցրել է Նովոռոսիյսկի CPC տերմինալն օգտագործող նավթատարների վրա հարձակումը՝ ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսի խնդրանքից հետո։ Ըստ FT-ի՝ Վաշինգթոնը մտահոգված էր, որ ուկրաինական հարվածները հետագայում անկայունացրել են նավթի շուկան և վնասել ամերիկյան ընկերությունների շահերը։ Հրատարակության աղբյուրները պնդում էին, որ Կիևը, ի վերջո, համաձայնվել է չհարձակվել այն նավերի վրա, որոնք չեն պատկանում Ռուսաստանին, չեն ենթարկվում ուկրաինական պատժամիջոցների և չեն տեղափոխում ռուսական նավթ կամ այլ ռուսական բեռներ։