Երեքշաբթի, 18 օգոստոսի, 2026 թ., 10:24
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել է Իրանի և Գազայի հարցը, հաղորդում է Թուրքիայի առաջնորդի մամուլի ծառայությունը։
Էրդողանը հույս է հայտնել, որ Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև հակամարտությունը կլուծվի դիվանագիտական ​​ճանապարհով և կողմ է արտահայտվել բանակցային գործընթացի շարունակմանը։
Թուրքիայի նախագահը մեկնաբանել է նաև Պակիստանի և Սաուդյան Արաբիայի հետ կնքված համաձայնագիրը՝ ընդգծելով, որ փաստաթուղթն արտացոլում է կողմերի վճռական դիրքորոշումը տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության պահպանման հարցում։