2025-ը ռեկորդային տարի է եղել մարդասիրական աշխատողների նկատմամբ բռնության առումով. ՄԱԿ
2025 թվականին արձանագրվել է մարդասիրական ոլորտի աշխատողների նկատմամբ բռնության ռեկորդային մակարդակի: ՄԱԿ-ի OCHA զեկույցի համաձայն՝ այս ժամանակահատվածում սպանվել, վիրավորվել կամ գերի է ընկել 907 աշխատող: Զեկույցը հրապարակվում է ամեն տարի օգոստոսի 19-ին՝ Համաշխարհային մարդասիրական օրը:
Չնայած մահացությունների թվի աննշան նվազմանը՝ 350 2024 թվականի 383-ի համեմատ, ընդհանուր հարձակումների մակարդակը մնում է բարձր: Օգնության աշխատողների անվտանգության տվյալների բազան հաղորդում է 322 վիրավոր և 235 առևանգված աշխատողների մասին: Գազայի հատվածը մնում է ամենավտանգավոր տարածաշրջանը երրորդ տարին անընդմեջ, որտեղ սպանվել է 186 աշխատող: Սուդանում հարձակումների հետևանքով զոհվել է 71 մարդ:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Թոմ Ֆլետչերը նշել է, որ վերջին երեք տարիների ընթացքում սպանվել է ավելի քան 1000 մարդասիրական աշխատող: Նա կոչ է արել երկրներին պահպանել միջազգային իրավունքը և ապահովել առաքելությունների անվտանգությունը:
Ֆլետչերը մտահոգություն է հայտնել անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործման վերաբերյալ: Սուդանում շուկաների և հիվանդանոցների վրա անօդաչու թռչող սարքերի հարվածները կազմել են քաղաքացիական բնակչության շրջանում մահացությունների 80%-ը 2026 թվականի առաջին չորս ամիսներին: Կոլումբիայում պայթուցիկներ պարունակող անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումների թիվը քառապատկվել է 2024-2025 թվականների միջև ընկած ժամանակահատվածում։
2026 թվականի սկզբից ի վեր ամբողջ աշխարհում սպանվել է 82 մարդասիրական օգնության աշխատակից, 97-ը՝ վիրավորվել, իսկ 39-ը՝ առևանգվել։
4318:34
«Անցած ընտրություններում ո՞ւմ փողերն էին զանգվածաբար բաժանվում որպես ընտրակաշառք»․ Կարապետ Ռուբինյան
«Մինչև պատմություն կարդա, ՀՀ տարածքը Բալզակի «շագրենի կաշվի» նման նվազելու է, երկրից բան չի մնա»․ Ոսկան Սարգսյան
«Ամեն ինչ տեղի է ունեցել ԱԺ կանոնակարգ օրենքի սահմաններում». Վահագն Ալեքսանյան (տեսանյութ)
«Ապալեգիտիմ իշխանությունը փորձում է մարդուն հեռացնել այն ամենից, ինչը ձևավորել է նրա ազգային ինքնությունը». Արմեն Հովասափյան
«Քաղհասարակություն կոչվածից փչում է քաղաքացիական մեռելահոտ». Դերենիկ Մալխասյան
Արեգնազ Մանուկյանի դստեր ծննդյան օրվա առիթով տորթ դրեցին ԵՄ գրասենյակի դիմաց (տեսանյութ)
«Իշխանության և ընդդիմության միջև կատաղի պայքար է գնում՝ ով ավելի շատ կարժանանա Արևմուտքի հավանությանը». Հայկ Այվազյան