Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ հրամայել է քանդել Արևելյան Երուսաղեմի Քաֆր Աքաբ թաղամասում գտնվող՝ ՄԱԿ-ի գործակալության ուսումնական կենտրոնը (UNRWA), որի նպատակը պաղեստինցի փախստականներին աջակցելն էր:
«Մենք թույլ չենք տա, որ մեր տարածքում գործի մի կազմակերպություն, որի աշխատակիցները ներգրավված են եղել ահաբեկչության և հոկտեմբերի 7-ի կոտորածի մեջ, և մենք դրան կդիմադրենք բոլոր հնարավոր միջոցներով»,- հայտարարել է Նեթանյահուն։
Իսրայելի իշխանությունները բազմիցս մեղադրել են UNRWA-ին դպրոցներում հակաիսրայելական տրամադրություններ տարածելու և Գազայի հատվածում ՀԱՄԱՍ-ի հետ համագործակցելու համար, ինչպես նաև պնդել են, որ գործակալության որոշ աշխատակիցներ մասնակցել են 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ի հարձակմանը։ UNRWA-ն հերքում է այդ մեղադրանքները։
Խնդիրը վերաբերում է մոտավորապես 8.2 հեկտար տարածքին, որտեղ ուսումնական կենտրոնը գործել է տասնամյակներ շարունակ։ Երուսաղեմի քաղաքապետարանը նախկինում հաստատել է այս վայրում ճանապարհ և կրթական համալիր կառուցելու ծրագիր, որը ներառում է դասարաններ, մզկիթ և բժշկական, սոցիալական և մշակութային հաստատություններ Քաֆր Աքաբայի բնակիչների համար։
UNRWA-ն հայտարարել է, որ հողը գործակալությանը փոխանցվել է Հորդանանի կողմից 1952 թվականին, երբ Արևելյան Երուսաղեմը գտնվում էր Հորդանանի վերահսկողության տակ։ Գործակալությունը կարծում է, որ քաղաքային ծրագրի իրականացումը կխախտի ՄԱԿ-ի օբյեկտներին միջազգային իրավունքով տրամադրված պաշտպանությունը։