«ՄԱԿ-ը որևէ դեր չի խաղացել Անվտանգության խորհրդի բանաձևերի կատարման գործում»․ Ալիև
Միավորված ազգերի կազմակերպությունը որևէ դեր չի ունեցել հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորմանն առնչվող ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի չորս բանաձևերի կատարման գործում։ Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ «ՇՀԿ+» ձևաչափի հանդիպման ժամանակ։
«1993 թվականին ընդունված ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի չորս բանաձևերը կատարվել են 30 տարի անց՝ երեք տարի առաջ։ Սակայն, ցավոք, ՄԱԿ-ը որևէ դեր չի ունեցել այդ բանաձևերի իրականացման գործում։ Ադրբեջանն ինքնուրույն է ամբողջությամբ վերականգնել իր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը»,- ասել է նա։
Իլհամ Ալիևը նշել է համապատասխան մեխանիզմների մշակման անհրաժեշտությունը, որոնք կապահովեն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերի իրականացումը հնարավորինս կարճ ժամկետներում։ «Եթե դա արվի, ապա ՄԱԿ-ի հեղինակությունը կբարձրանա, և կազմակերպության դերը հակամարտությունների կարգավորման գործում կամրապնդվի»,- նշել է Ադրբեջանի նախագահը։
«Պուտինի հետ քննարկելու ենք մեր հարաբերությունների հետագա զարգացման ռազմավարությունը». Փաշինյան (տեսանյութ)
2315:48
«Փաշինյանի ելույթի հասցեատերն առաջին հերթին Պուտինն էր»․ Արման Մելիքյան
3815:36
«Այս գրքով Արմեն Գրիգորյանը գուցե Նիկոլ Փաշինյանին մեսիջ է հղում»․ Ոսկան Սարգսյան
5615:12
«Փոխանակումը, փոխզիջումը դիվանագիտական աշխատանքի արդյունք են․ դժվար է ասել՝ ինչ կարող է լինել»․ Դավիթ Տոնոյան (տեսանյութ)
Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը՝ ՇՀԿ գագաթնաժողովի ՇՀԿ+ ձևաչափի հանդիպմանը (տեսանյութ)
5714:36
«Չեմ բացառում, որ թշնամու պահանջած հողերի հետ Նիկոլն Ադրբեջանին կհանձնի նաև Ռոբերտ Քոչարյանին»․ Ռուբեն Հակոբյան