ԱՄՆ-ն Իրանի ռազմածովային շրջափակման ընթացքում կալանել է 92 առևտրային նավ
Իրանի ռազմածովային շրջափակման ընթացքում ԱՄՆ-ի զինված ուժերը շեղել են 92 առևտրային նավի ուղղություն, վնասազերծել 3-ը և ստուգել 2-ը։ Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ-ի կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) այս մասին հայտարարել է X սոցիալական մեդիա հարթակում։
«ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի F-35A գաղտնի կործանիչը պարեկում է տարածաշրջանային ջրերը, մինչդեռ ԱՄՆ-ի կենտրոնական հրամանատարության ուժերը շարունակում են պահպանել Իրանի ռազմածովային շրջափակումը», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Սեպտեմբերի 5-ին ԱՄՆ-ի կենտրոնական հրամանատարության ուժերը հարվածել են իրանական երեք նավթատար նավի, երբ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (IRGC) բալիստիկ հրթիռներ է արձակել տարածաշրջանային ջրերը պարեկող ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի երկու ականակիրների վրա։ Մեկ նավթատար նավ ԱՄՆ-ի հրթիռային կրակի տակ է հայտնվել Խարգ կղզու մոտ։
Իրանը հայտարարել է պատասխան հարվածների մասին երեք ամերիկյան նավթատար նավերի, ինչպես նաև Միացյալ Նահանգների հետ կապված մի քանի նավերի վրա։
Հունիսին ԱՄՆ-ն և Իրանն ստորագրել են հրադադարի և Հորմուզի նեղուցի բացման մասին հուշագիր։ Սակայն հուլիսին Իրանը փակել է նեղուցը, և ԱՄՆ-ն վերսկսել է Իրանի ռազմածովային շրջափակումը և պարբերական ռմբակոծությունները։