Թրամփը Լուսինն անվանել է ամերիկյան
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր Truth Social սոցիալական ցանցի էջում Լուսնի պատկեր է հրապարակել՝ գրելով, որ այն պատկանում է Միացյալ Նահանգներին։
«Լուսինը մերն է», - գրված է Լուսնի լուսանկարի վրա։ Վերնագրի վերջում կցված է ԱՄՆ-ի դրոշ։
Թրամփն ավելի վաղ բազմիցս հայտարարել է տարբեր տարածքների և աշխարհագրական օբյեկտների, այդ թվում՝ Վենեսուելայի և Հորմուզի նեղուցի նկատմամբ վերահսկողություն ունենալու մասին։
Օգոստոսի 27-ին ԱՄՆ-ի նախագահը ստորագրել է գործադիր հրամանագիր, որով ԱՄՆ-Կանադա սահմանին գտնվող Օնտարիո լիճը վերանվանվել է «Ամերիկա լիճ»։
Անցյալ տարվա հունվարին Թրամփը հրամայել էր Մեքսիկական ծոցը վերանվանել «Ամերիկյան ծոց», իսկ Ալյասկայի Դենալի լեռը վերանվանել «Մաքքինլի լեռ»։
2300:37
Թրամփը Լուսինն անվանել է ամերիկյան (լուսանկար)
11100:00
Որպես ապացույց՝ «Առավոտ»-ը հրապարակել է ձայնագրություն (տեսանյութ)
95Երեկ, 23:18
Թրամփը փոխել է սանրվածքն ու մազերի գույնը (լուսանկար)
147Երեկ, 22:25
Փոթորիկ Գեղարոտում. քամին պոկել է գյուղապետարանի տանիքը
174Երեկ, 20:55
«Շատ թվով անձանց պետք է տրվի ՀՀ քաղաքացիություն, ընտրության իրավունք՝ մշտապես բնակվողներին». Արգիշտի Կիվիրյան