Press release on the outcome of the 10th meeting of the State Commissions on the delimitation of the state border between Armenia and Azerbaijan
5453
Friday, 01 November, 2024, 18:12
On November 1, 2024, the 10th meeting of the Commission on Delimitation and Border Security of the State Border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan and the State Commission on the Delimitation of the State Border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia was held on the border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, under the chairmanship of Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia Mher Grigoryan and Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Shahin Mustafayev.
During the meeting, in line with Article 7 of the above-mentioned Regulation on the Joint Activities of the Commissions, signed on August 30, 2024, the Parties exchanged notifications on completion by their states of the internal procedures necessary for its entry into force.
Considering that Article 7 of the Regulation stipulates its entry into force on the day of the receipt of the last written notification of completion of such procedures, the Parties confirmed that the mentioned Regulation enters into force on November 1, 2024.
The Parties exchanged views on the sequence of sections/segments of the borderline for further carrying out delimitation works.
The Parties discussed the drafts of respective guidelines for the procedures on carrying out delimitation works.
The Parties agreed to set the date and location of the next meeting through working-level consultations.
Following the meeting of the Commissions, Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia Mher Grigoryan and Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Shahin Mustafayev had a separate discussion on issues of transport communications.