Saturday, 21 February, 2026
U.S. President Donald Trump called Vladimir Putin "absolutely CRAZY" and said the Russian leader "is needlessly killing a lot of people, and I’m not just talking about soldiers" in a Truth Social post on Sunday.
The comments indicate that Trump's position on the Kremlin is hardening as his attempt to broker an end to the Russian war falters with no breakthrough in sight. The post came after Russia launched a massive attack on Ukraine over the weekend, lobbing drones and missiles at 30 cities and villages and killing at least 12 people, including three children.
"Missiles and drones are being shot into Cities in Ukraine, for no reason whatsoever," Trump said Sunday evening. "I’ve always said that he [Putin] wants ALL of Ukraine, not just a piece of it, and maybe that’s proving to be right, but if he does, it will lead to the downfall of Russia!"
"I’ve always had a very good relationship with Vladimir Putin of Russia, but something has happened to him," Trump said.
But while Trump's post harshly criticized Putin, he also again took aim at Zelenskyy, who has long been the main outlet for his frustration over the war. Trump said Zelenskyy "is doing his Country no favors by talking the way he does. Everything out of his mouth causes problems, I don’t like it, and it better stop", Trump added.