Gavin Newsom is suing Donald Trump over the mobilization of the National Guard to quell immigration-related protests in Los Angeles.
The complaint, filed Monday by California Attorney General Rob Bonta on behalf of the Governor against the President, Defense Secretary Pete Hegseth, and the Defense Department, argues that Trump’s federalization of the National Guard “contravenes core statutory and constitutional restrictions.” It added that the “defendants have overstepped the bounds of law and are intent on going as far as they can to use the military in unprecedented, unlawful ways.”
Trump called his decision the right one, telling reporters that the city would have “completely burned down” without the deployment of troops.
The 22-page lawsuit, filed in federal district court in San Francisco, alleges that Trump violated federal law and the Constitution.
The state asked the court to reverse the deployment of the National Guard and return control of them to the governor.