Galuzin: "Russia is ready to contribute to the settlement of relations between Yerevan and Baku"
Russia is ready to contribute to the normalization of relations between Yerevan and Baku, Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin told Izvestia. The main directions of this path were outlined in the trilateral agreements of the leaders of the Russian Federation, Azerbaijan and Armenia for 2020 and 2022, the diplomat emphasized.
"We believe that these are the directions in which we should move forward: the preparation of a peace treaty, the unblocking of economic ties and transport communications in the region, the demarcation of the border with further demarcation, the establishment of a dialogue between civil societies and the parliaments of Armenia and Azerbaijan. And, of course, the Russian side, as one of the participants in the trilateral agreements, is ready to continue to contribute to their implementation. Naturally, in a way that will be convenient for both sides," Galuzin said.
Let us recall that the day before yesterday, negotiations were held in Abu Dhabi between Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan without mediators.