Ո՞վ էր ղեկավարում կրակի բացումը Երևանում՝ 2008-ի մարտի 1-ին. BBC
Հարցաքննության ընթացքում քննիչները պնդում էին, որ գեներալ-մայոր Սամվել Կարապետյանն է ղեկավարել ցուցարարների վրա կրակի բացումը: 2008-ին, Կարապետյանը հրաման է արձակել Երևանում տեղակայված ղարաբաղյան ստորաբաժանումներին: Նա այս փաստը հաստատել է 2018 թվականի օգոստոսի 15-ին հարցաքննության ընթացքում, որտեղ նրան հրավիրել էին հարցաքննության վկայի կարգավիճակում: Հարցաքննությունը տևել է չորս ժամ, BBC- ի տրամադրության տակ կա արձանագրության պատճեները: Հարցաքննության պահին նա զբաղեցրել է ԼՂՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալի պաշտոնը և հրաժարական է տվել 2019 թվականի ապրիլին:
Այնուամենայնիվ, Քնչական կոմիտեի և գեներալի հետագա վարկածները տարբերվեցին: Ըստ քննիչների, Կարապետյանն իր ենթականերից կազմել էր 20 հոգանոց հատուկ խումբ, որը տեղակայված էր Մարշալ Բաղրամյան պողոտայում գտնվող նախագահի նստավայրի նկուղում: Այնտեղ խմբի անդամներին տեսակցության են եկել Ռոբերտ Քոչարյանը և վարչապետ Սերժ Սարգսյանը: Խմբի բոլոր անդամները պատրաստակամություն են հայտնել «կրակել մարդկանց վրա», եթե կա հրաման, և հենց այս խումբն է, որ մարտի 1-ին սպանեցին ցուցարարներին: Հարցաքննության ընթացքում Կարապետյանը մերժեց բոլոր մեղադրանքները և ասաց, որ «ոչ ոք հրաման չի տվել մարդկանց վրա կրակել»: Գեներալը լակոնիկ էր և սահմանափակվում էր միապաղաղ հերքումներով: Կարապետյանին ուղղված նման մեղադրանքներ հնչեցին ևս մի քանի վկաների հարցաքննության ընթացքում: Նրանք չէին կարող հաստատել կամ հերքել տեղեկատվությունը մարտի 1-ի ողբերգության մեջ իրենց դերի մասին: Ի պատասխան BBC- ի հարցմանը՝ Կարապետյանը էլեկտրոնային փոստով գրել է, որ «արդեն տվել է պատկան մարմիններին պարզաբանումներ հնչեցրած հարցերի վերաբերյալ»: «Ես կարիք չունեմ վերադառնալու այս հարցերին», -ավելացրեց գեներալը: Քնչական կոմիտեն չի մեկնաբանել BBC-ի ձեռք բերած փաստաթղթերը՝ բացատրելով մերժումը «նախաքննության գաղտնիությամբ»: Երկու անգամ հարցաքննել է նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ 2019-ի փետրվարի 1-ին և 6-ին՝ վկայի կարգավիճակում: Նախկին նախագահ Քոչարյանին ձերբակալել էին այն բանից հետո, երբ 2018-ի հուլիսին նրան հրավիրել էին հարցաքննության: «Հայաստանի երրորդ նախագահ, պարոն Սերժ Սարգսյանը, այս փուլում չի շփվում մամուլի հետ», -էլեկտրոնային հաղորդագրության մեջ գրել է Արմեն Աշոտյանը, ով Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահն է: Քոչարյանի փաստաբան Արամ Օրբելյանը չկարողացավ մեկնաբանություններ տալ, բայց հաստատեց, որ Քոչարյանի դեմ գործով ղարաբաղյան ջոկատի մասին տեղեկություններ չկան: Այս մասին նա գրել է Telegram-ի մեսենջերում: