«Ադրբեջանն իր հայատյաց անփոփոխ քաղաքականությամբ շարունակում է մնալ Արցախի ժողովրդի գոյության սպառնալիքը». Զ. Մնացականյան
![]() 1156 Երեքշաբթի, 27 օգոստոսի, 2019 թ., 10:10 «Հայաստանը հանդես է գալիս ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման դիրքերից, սակայն չի կարող ընդունել Ադրբեջանի կողմից բացահայտ կամ քողարկված ուժի կիրառման սպառնալիքները և հրադարադարի ռեժիմը պայմանական դարձնելու որևէ նկրտում»,- այսօր՝ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հավաքին հայտարարել է Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը: Նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից ռազմաքաղաքական հավասարակշռությունը խախտելու փորձերը, որոնք մինչ օրս արտահայտվել են նաև ուժի կիրառմամբ, տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության սպառնալիք են: «Լարվածության պայմաններում բանակցություններ վարելու Ադրբեջանի ջանքերը խոչընդոտում են խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ձևավորմանը և ըստ այդմ՝ չեն նպաստում հիմնախնդրի տևական և համապարփակ կարգավորմանը: Ադրբեջանն իր անփոփոխ հայատյաց քաղաքականությամբ շարունակում է մնալ Արցախի ժողովրդի գոյության սպառնալիքը: Խաղաղությունն այլընտրանք չունի և ՀՀ-ն և Արցախն ունեն բավարար ուժ խաղաղության ապահովման համար»,- ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը: |