Տուսկը չի մեկնի հայրենի Լեհաստան՝ մասնակցելու Երկրորդ համաշխարհայինի մեկնարկի 80-ամյակի միջոցառումներին
Շաբաթ, 31 օգոստոսի, 2019 թ., 00:30
Լեհաստանի նախկին վարչապետ, այժմ ԵՄ խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը չի մեկնի հայրենիք՝ մասնակցելու Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մեկնարկի 80-ամյակին նվիրված միջոցառումներին:
Նա բարդ հարաբերություններ ունի Լեհաստանի ներկա իշխանությունների հետ: Տուսկի հիմնած «Քաղաքացիական հարթակ» կուսակցությունն այժմ Լեհաստանում ընդդիմություն է:
TVN24-ի եթերում ԵՄ նախագահը հայտնել է, որ միջոցառումների կազմակերպիչները չեն ցանկանում իրեն տեսնել տարելիցի միջոցառումներին, ուստի ինքը նրանց չի պարտադրի իր ներկայությունը:
Հիշեցնենք, որ ժամանակին Լեհաստանը միակ երկիրն էր, որ դեմ էր արտահայտվել Տուսկի՝ ԵՄ նախագահ ընտրվելուն:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել ենք, Լեհաստանի իշխանությունները չեն հրավիրել նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին: