«Դու ո՞վ ես»․ Մարուքյանը՝ «Իմ քայլի» պատգամավորին
ԱԺ ապրիլի 15-ի նիստը սկսվեց միջադեպով: Նախորդ օրը քննարկված հարցերի քվեարկության ժամանակ չընդունվեց ԼՀԿ-ի ներկայացրած «Ձերբակալված և կալանավորված անձանց պահելու մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Դրան կողմ էր 34, դեմ՝ 79 պատգամավոր:
Հիշեցնենք, որ նախագիծը վերաբերում է ձերբակալված և կալանավորված անձանց պահման վայրեր ԱԺ պատգամավորների այցելությանը և այդ անձանց հետ նրանց անարգել տեսակցելու հնարավորությանը:
«Իմ քայլից» Սուրեն Գրիգորյանն օրինագծի հեղինակին առաջարկեց ընդունել կառավարության առաջարկները: Դրան ի պատասխան՝ Էդմոն Մարուքյանն ասաց՝ դու ո՞վ ես: Սա ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն անհարգալից վերաբերմունք համարեց և Էդմոն Մարուքյանին նկատողություն արեց: Մարուքյանը հայտարարեց.
«Որ երեկ ամբիոնից նույն պատգամավորն ասում էր՝ մանիպուլյատոր, մանիպուլյատոր, ինչի՞ չէիք հայտարարում նախազգուշացում, որովհետև ձեր ֆրակցիայի՞ց էր»:
ԱԺ նախագահը չարձագանքեց ասվածին: Մարուքյանն էլ շարունակեց. «Որևէ առաջարկություն չունենք: Թող նախագիծը չանցնի, չանցնելու պարագայում կմնա այն դրույթը, որի համաձայն՝ մինչև 2010 թվականն անարգել հանդիպել ենք: Եվ մենք փորձելու ենք անարգել հանդիպել: Վաղն էլ, որ դուք խնդիրներ կունենաք, ձեզ հետ կփորձենք անարգել հանդիպել»,- ասաց նա:
Պատգամավորը հարցականի տակ դրեց ԱԺ նախագահի անաչառությունը, որ նա չի արձագանքում «Իմ քայլի» պատգամավորների վիրավորական հայտարություններին: