«Չեն խոցել ոչ մի թիրախ․ ինչպես են իրենց դրսևորել ռուսական «Իսկանդերները»․ #Росбалт
Ղարաբաղյան հակամարտությունում կիրառվել են ժամանակակից ռուսական C-300 ՀՕՊ համակարգեր, ինչպես նաև «Իսկանդեր» հրթիռային համալիրներ։ Սակայն զենքի որակը ցածր է եղել, տեղեկացնում է Росбалт-ը՝ հղում անելով sprotyv.info-ին։
«Իսկանդեր» հրթիռները բազմիցս կիրառվել են Ղարաբաղում պատերազմի ժամանակ, սակայն արձակված ոչ մի հրթիռ չի կարողացել խոցել նախատեսված թիրախները, քանի որ արձակումից հետո դրանք խիստ (երբեմն՝ կիլոմետրերով) շեղվել են հաշվարկված հետագծից: Այսպես, հրթիռներից մեկը շեղվել է 6 կմ և պայթել Ադրբեջանի՝ մեծությամբ 2-րդ քաղաքի կենտրոնի բնակելի թաղամասում, հայտնել են ԶԼՄ-ները:
Պորտալը՝ հղում անելով Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության աղբյուրներին, գրում է, որ հայկական բանակն օգտագործել է «Տոչկա-Ու», «Էլբրուս» և «Իսկանդեր» հրթիռներ: Միևնույն ժամանակ Ղարաբաղում 45 օր տևած մարտերի ընթացքում «Իսկանդեր» կիրառվել է առնվազն 4 անգամ՝ Ադրբեջանի տարածքին հարվածներ հասցնելու համար, սակայն հրթիռներից ոչ մեկը չի հարվածել նշանակված թիրախին, գրում է աղբյուրը։