ԱՄՆ նոր պետքարտուղարի հայտարարությունը ԳՀՀԾ-ի մասին
ԱՄՆ նոր պետքարտուղարի հայտարարության համաձայն, Ջո Բայդենը նշել է, որ եթե Իրանը հավատարիմ մնա Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրով (ԳՀՀԾ) ստանձնած իր բոլոր պարտավորություններին, ԱՄՆ-ը նույնպես կվերադառնա միջուկային համաձայնությանը:
Սենատից վստահության քվե ստացած ԱՄՆ նոր պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Սենատի նիստում հայտարարել է, որ ԳՀՀԾ-ին՝ Իրանի լիարժեք հավատարմության դեպքում ԱՄՆ-ը կվերադառնա միջուկային համաձայնությանը և այն կօգտագործի ավելի երկարատև համաձայնության հասնելու և այլ խնդիրներով, այդ թվում՝ Իրանի հերթիռային ծրագրով զբաղվելու համար:
Բլինքենը հայտարարել է. «Եթե Իրանը որոշի վերադառնալ ԳՀՀԾ-ի հանձնառությանը, մենք կստեղծենք փորձագետների ուժեղ թիմ՝ այս հարցի տարբեր ասպեկտներն ուսումնասիրելու համար»:
ԱՄՆ-ի նախկին կառավարությունը 2018թ. մայիսի 8-ին ԳՀՀԾ-ից անօրինական եղանակով դուրս գալուց հետո, կիրառեց հակաիրանական առավելագույն ճնշման քաղաքականություն:
Թրամփը խոստացել էր, որ ԳՀՀԾ-ից դուրս գալով և Իրանի դեմ առավելագույն ճնշման քաղաքականություն գործադրելով, Իրանին կստիպի նստել բնակցությունների սեղնանի շուրջ՝ «ավելի լավ համաձայնություն» կնքելու համար: