Յանուկովիչին մեղադրանք է առաջադրվել
Հետաքննությունների պետական բյուրոն Ուկրաինայի նախկին նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչին մեղադրանք է առաջադրել «պետական դավաճանություն» հոդվածով՝ կապված 2010 թվականին Ռուսաստանի հետ, այսպես կոչված, Խարկովյան համաձայնագրերի ստորագրման հետ: Այս մասին ասված է գերատեսչության տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Հունվարի 28-ին բյուրոյի քննիչները՝ Ուկրաինայի գլխավոր դատախազության գրասենյակի դատախազի հետ համաձայնեցմամբ, գրավոր հաղորդում են ներկայացրել Ուկրաինայի նախկին նախագահին պետական դավաճանության մեջ կասկածելու մասին»,- նշվում Է տեքստում:
2010 թվականի ապրիլի 21-ին Ուկրաինայի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչները Խարկովում համաձայնագիր են ստորագրել ՌԴ Սևծովյան նավատորմի մնալու պայմանների մասին: Այդ փաստաթղթերի համաձայն՝ Ղրիմում նավատորմի գտնվելը համաձայնեցվել է 25 տարի ժամկետով՝ ռուսական գազի գնի 30%-ով իջեցման դիմաց։ 2014 թվականին ՌԴ-ի հետ Ղրիմի վերամիավորումից հետո Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սևծովյան նավատորմի վերաբերյալ Ուկրաինայի հետ 4 համաձայնագրերը դադարեցնելու մասին օրենք է ստորագրել:
Քննության վարկածով՝ փաստաթղթերը վնաս են հասցրել Ուկրաինայի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը և անձեռնմխելիությանը, ինչպես նաև երկրի պետական և տնտեսական անվտանգությանը: