Աբխազիան Ռուսաստանին առաջարկել է Հայաստանի հետ երկաթուղային հաղորդակցություն բացել իր տարածքով
Աբխազիան Ռուսաստանին առաջարկել է իր տարածքով երկաթուղային հաղորդակցություն բացել Հայաստանի հետ։ Համապատասխան առաջարկով Հանրապետության խորհրդարանը դիմել է ՌԴ Պետդումային, հայտնում է «Sputnik Աբխազիա»-ն։
Գործակալությանը տված հարցազրույցում Աբխազիայի խորհրդարանի միջազգային, միջխորհրդարանական և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի ղեկավար Աստամուր Լոգուան պարզաբանել է, որ Աբխազիան պատրաստ է իրավահավասար պայմաններով մասնակցել Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև՝ իր տարածքով երկաթուղային հաղորդակցության բացման նախագծին:
«Նախաձեռնությունը մեր հանձնաժողովինն է։ Մենք հետևում ենք այն ամենին, ինչ տեղի է ունենում տարածաշրջանում և հակամարտությանը Լեռնային Ղարաբաղում, որը նման հանգուցալուծում ունեցավ։ Մենք ողջունում ենք տրանսպորտային հաղորդակցության ապաշրջափակումը»,- հավելել է նա։
Ելնելով այն հանգամանքից, որ Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի ավարտից հետո տարածաշրջանի երկրները սկսեցին քննարկել երկաթուղային հաղորդակցության բացման հնարավորությունը, Աբխազիան չպետք է անմասն մնա, նկատել է Լոգուան:
«Աբխազիան նույնպես պետք է ապաշրջափակվի։ Հուսով ենք, որ մենք կհասնենք նրան, որ Աբխազիան իրավահավասար պայմաններով նախագծի մասնակից կդառնա»,- ասել է պատգամավորը։
Փետրվարի 4-ին Աբխազիայի խորհրդարանում հանձնաժողովի ընդլայնված լսումներ են եղել, որտեղ քննարկել են այս հարցում հնարավոր տարբերակները: