Չինաստանը խոստացել է պատասխանել ԱՄՆ-ի նոր պատժամիջոցներին
Չինաստանը՝ Հոնկոնգի պատճառով ԱՄՆ-ի նոր պատժամիջոցները ՉԺՀ-ի ներքին գործերին միջամտություն է համարում, դեմ է դրան և անհրաժեշտ պատասխան միջոցներ կձեռնարկի. այս մասին, ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՉԺՀ-ի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Չժաո Լիցզյանը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հայտնել էր, որ Վաշինգթոնը պատժամիջոցներ կսահմանի Չինաստանի և Հոնկոնգի ևս 24 պաշտոնյաների հետ գործողություններ իրականացնող ֆինանսական գերատեսչությունների դեմ, որոնց գործողությունները հանգեցրել են վարչական շրջանի «ինքնավարության նվազեցմանը»։
«Դա միջազգային իրավունքի և միջազգային հարաբերությունների հիմնական նորմերի լուրջ խախտում է, Չինաստանի ներքին գործերին կոպիտ միջամտություն... Չինաստանը վճռականորեն դեմ է դրան»,-հայտարարել Է դիվանագետը: