«Այդ ժամանակ ադրբեջանական կողմը չընդունեց Հադրութի դեօկուպացիայի առաջարկը»․ Նիկոլ Փաշինյան
«Շատ է շահարկվել այն հարցը, թե ինչ է տեղի ունեցել հոկտեմբերի 19-ին և դրանից հետո»,- այսօր ԱԺ ամբիոնից խոսելով 44-օրյա պատերազմի մասին՝ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Վերլուծելով իրադրությունը և խորհրդակցելով Արցախի նախագահի և ԶՈՒ ԳՇ-ի հետ՝ ես որոշել եմ, որ մենք պետք է որոշակի ծանր զիջումների ճանապարհով հասնենք հրադադարի։ Այդ կապակցությամբ հրավիրել եմ ԱԽ նիստ, որին մասնակցել են խորհրդարանական խմբակցությունների ներկայացուցիչներ՝ այդ թվում ընդդիմադիր։ Ավելին, այդ նիստին մասնակցել են ՀՀ նախագահը և Վեհափառ Հայրապետը։ Նույն օրը հրավիրել եմ արտախորհրդարանական ընդդիմության ներկայացուցիչներին և տեղեկացրել եմ կատարվող իրադրությունների մասին»,- ասաց վարչապետը։
Այնուհետև, համաձայն պայմանավորվածության, Նիկոլ Փաշինյանը զանգահարել է ՌԴ նախագահին։
«ՌԴ նախագահին ասել եմ, որ մենք ուզում ենք հրադադար՝ Ադրբեջանի տարածքների 5+2 ձևաչափի վերադարձի պայմանով։ Ռուսաստանի նախագահն ունեցել է խոսակցություն Ադրբեջանի նախագահի հետ, ինչի արդյունքում պարզ է դարձել, որ ադրբեջանական կողմը կտրականապես չի ընդունում Հադրութի շրջանի դեօկուպացիայի մեր առաջարկը և պահանջում էր, որ Շուշի ներքին տեղահանվածների վերադարձի հետ չկապվի ԱՀ կարգավիճակի ճշգրտումը։ Նաև ակնարկ է եղել, որ ոչ թե պետք է լինի 5+2 բանաձևով տարածքների վերադարձ՝ գումարած սրան, այլ պետք է լինի 7 տարածքների վերադարձ»,- ասաց վարչապետը։