Արմեն Ջիգարխանյանի հուշարձանը կտեղադրվի նոյեմբերին
ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Արմեն Ջիգարխանյանի հուշարձանը կտեղադրվի 2021 թվականի նոյեմբերին՝ Վագանկովսկի գերեզմանատանը, որտեղ թաղված է դերասանը։ Այս մասին Тасс-ին հայտնել է հուշարձանի հեղինակ Միքայել Սողոյանը։
«Մենք Վագանկովսկի գերեզմանատանը կստեղծենք արժանի հուշարձան, իսկ ավելի ուշ հանդես կգանք նախաձեռնությամբ՝ հուշատախտակ ստեղծել այն տանը, որտեղ ապրել է ականավոր արտիստը։ Իմ ընտանիքն ու ես ընկերություն ենք արել Արմեն Բորիսովիչի հետ։ Նա միշտ եղել է մեր կյանքի մի մասը՝ ֆենոմենալ տաղանդով դերասան, ընկեր, ուսուցիչ: Հուշարձանը կբացվի նրա մահվան տարելիցին՝ 2021 թվականի նոյեմբերի 14-ին»,-ասել է նա:
Քանդակագործը նշել է, որ նախագծի էսքիզի վրա աշխատել է եղբոր՝ ՌԴ վաստակավոր նկարիչ Վահե Սողոյանի հետ, և այժմ հեղինակներն անցնում են հաջորդ փուլին:
Սողոյանի խոսքով՝ ողջ գաղափարախոսությունը կենտրոնացած է արտիստի անձի վրա։
Հուշարձանը կտեղադրվի այն հատվածում, որտեղ արդեն տեղադրված է Ջիգարխանյանի դստեր՝ Ելենա Ջիգարխանյանի արձանը։