Նիդերլանդների խորհրդարանը բանաձև է ընդունել` Ադրբեջանում քաղաքացիների նկատմամբ ճնշումների վերաբերյալ
Ուրբաթ, 15 հոկտեմբերի, 2021 թ., 20:00
Ադրբեջանցի իրավապաշտպան Արիֆ Յունուսովը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Սեպտեմբերին Խաղաղության և ժողովրդավարության մեր ինստիտուտը նամակ ուղարկեց Նիդերլանդների սենատորներին, պատգամավորներին, որում մատնանշվում է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների սարսափելի վիճակը, ուշադրություն է հրավիրվում սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ երկրում 122 քաղբանտարկյալների առկայությանը և կտտանքների կոնկրետ օրինակներ ներկայացվում:
Նրանք նշել են, որ դեկտեմբերին տեղի կունենա «Արևելյան գործընկերության» վերաբերյալ Եվրամիության գագաթնաժողովը, որին կհրավիրվի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
Ինստիտուտը նամակով խնդրել էր հատուկ լսումներ կազմակերպել Նիդերլանդների խորհրդարանում ՝ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների իրավիճակի վերաբերյալ:
Նամակն ընդունվեց, հասկացվեց, և 2021 թվականի հոկտեմբերի 14-ին՝ դեբատից հետո, Նիդերլանդների խորհրդարանը գրեթե միաձայն ընդունեց բանաձև, որում նշվում է, որ Ադրբեջանում ընդդիմության և քաղաքացիների նկատմամբ ճնշումներն ուժեղացել են։
Դեկտեմբերին կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովում պետք է կոչ արվի նախարարների կաբինետին՝ ուշադրություն դարձնել և դիտարկել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակի վատթարացումը»: