Պուտինը, Լուկաշենկոն և Փաշինյանը որոշել են խաղաղապահների գլխավոր առաջադրանքը Ղազախստանում
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույցի ընթացքում հանգել են որոշման, որ Ղազախստանում ՀԱՊԿ խաղաղապահների հիմնական խնդիրը արտաքին միջամտությունը կանխելն է։ Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ հայտնել է Բելառուսի նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Ղազախստանցիներն իրենք պետք է ինքնուրույն լուծեն իրենց ներքին խնդիրները, ընդգծել են մամուլի ծառայությունում։
Ավելի վաղ Հայաստանը ՀԱՊԿ որոշման շրջանակներում 100 խաղաղապահ է ուղարկել Ղազախստան, հայտնում է երկրի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Մինչ այդ հայտնի էր դարձել, որ Ալմա-Աթայի օդանավակայանում վայրէջք է կատարել ռուսական օդատիեզերական ուժերի Իլ-76 ինը ինքնաթիռ՝ դեսանտային ուժերով և տեխնիկայով։