Գուրգեն Մարգարյանի սպանությունից անցել է 18 տարի
![]() 1032 Շաբաթ, 19 փետրվարի, 2022 թ., 12:36 18 տարի առաջ այս օրը՝ փետրվարի 19-ին, ադրբեջանցի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի ձեռքով սպանվեց հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանը: 2004թ. փետրվարին հայազգի սպան մասնակցում էր ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղություն» ծրագրի շրջանակում անգլերենի դասընթացներին: Դասընթացին Ադրբեջանը ներկայացնում էր Ռամիլ Սաֆարովը: Փետրվարի 19-ի գիշերը Սաֆարովը մտել էր Գուրգեն Մարգարյանի սենյակ և կացնահարել քնած հայ սպային: Դեպքից երկու տարի անց մարդասպան Սաֆարովը Բուդապեշտի դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման էր դատապարտվել՝ 30 տարի առանց ներման իրավունքի: 2012թ. օգոստոսի 31-ին Սաֆարովն արտահանձնվեց Ադրբեջանին, որտեղ նրան ներում շնորհվեց, զինվորական բարձր կոչում տրվեց և միանվագ վճարվեց 8 տարվա աշխատավարձը: Նույն օրը Երևանը խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Բուդապեշտի հետ: |
«Վերջին 3 ամսում այրվել են Աղավնավանք գյուղի վարչական ղեկավարի խոտի դեզը, «ԿԱՄԱԶ»-ը, «ԶԻԼ»-ը, առանձնատունը». Ոսկան Սարգսյան